Články

Zavádění 5S v ArcelorMittal je úspěšné a pokračuje na dalších provozech

27. 11. 2017 - Ing. Kristýna Klikarová

Na základě dosavadní úspěšné implementace 5S pokračuje ArcelorMittal Engineering Products Ostrava s.r.o. (dále jen AMEPO) v dalších projektech zavádění této metody, tentokrát na provozech strojírenské výroby a železničního dvojkolí.

Třídění nožůUkládání označených přípravkůDíky úvodní analýze a zpracování dat bylo identifikováno konkrétní plýtvání na jednotlivých pracovištích. Následně jsme byli pověřeni vedením AMEPO proškolením vedoucích pracovníků, vytvořením harmonogramu implementace 5S a její aplikací do praxe.

Implementace probíhá na všech pracovištích současně formou pracovních, konzultačních a kontrolních dní. Aktuálně jsme ve 2. fázi 5S – neboli „systematizovat". Na pracovištích došlo k vytřídění přípravků a materiálu, které nikdo již 30 let nepoužíval, a došlo tak k eliminaci několika tun železa a oceli. Nyní se přípravky ukládají do regálů a skříní dle četnosti použití, ergonomie a snadnosti vyjmutí vč. vizualizace přípravků a jejich označení. 

Obrázky:  1) Třídění nožů, 2) Ukládání označených přípravků

 

Logo ArcelorSpolečnost ArcelorMittal Engineering Products Ostrava s.r.o. je dceřinou společností ArcelorMittal Ostrava a.s., největší hutní firmy v České Republice. Výrobní činnost této společnosti se zaměřuje především na výrobu ocelových konstrukcí, pracovních válců, strojních dílců, dvojkolí a náprav a spoustu dalších. Kromě primárního zaměření, což je hutní průmysl, se zaměřuje i na oblasti průmyslu petrochemického, těžebního, strojírenského a automotive.