Články

Teoretické poznatky aplikujeme vždy v praxi

15. 12. 2016 - Bc. Simona Szabóová

Víme, že teoretické znalosti nejsou vše. Na to, aby se nám vryly do paměti, je třeba je aplikovat a procvičovat v praxi. Z toho důvodu máme v rámci seminářů a firemních vzdělávacích akcí připravenou řadu LEAN her, na kterých účastníci lépe pochopí principy LEAN metod a nástrojů.

LEAN hry jsou vytvořeny pro různá témata: 5S, štíhlá logistika, SMED a další.

Např. hra SMED je zaměřena na rychlou výměnu. Je určena pro 6 – 10 hráčů, z nichž má každý jinou roli. Cílem hry je snížit čas přetypování pod 30 s. Každý účastník má svou roli (operátor, seřizovač, kvalitář, skladník, několik průmyslových inženýrů) a úkol: např. vytvořit špagetový diagram, mapu plýtvání, snímek pracovníka atd. Hra je rozdělena do 4 kol. Po odehrání každého kola všichni společně nejprve rozdělí činnosti seřizovače na interní a externí, hledají plýtvání a vedou diskusi ohledně návrhů na zlepšení. Pak se navrhnou úpravy, vždy podle podmínek daného kola. Účelem je, aby účastníci pochopili rozdělení činností na interní a externí a viděli, jak se liší čas přetypování stroje za různých podmínek: např. podle finančních nebo technických možností společnosti.

LEAN hry si již zahrálo mnoho účastníků a hodnotili je velmi pozitivně, hlavně z důvodu praktického přínosu.

Hra SMED

Hru SMED si zahráli i účastníci studijního projektu Lean Academy ze společnosti Camso (Srí Lanka)

 


Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.