Články

LINET LEAN akademie v plném proudu!

15. 5. 2017 - Mgr. Jana Bejčková

Společnost LINET se řadí mezi špičky na světových trzích a ostatním společnostem jde v mnoha ohledech příkladem. Jsme proto velmi potěšeni, že jsme mohli v rámci spolupráce v březnu 2017 zahájit další projekt – tentokrát nazvaný LINET LEAN akademie. Potrvá až do září a již nyní se projevují první výsledky.

Jde o především praktické vzdělávání v oblasti LEAN, určené pro vybrané pracovníky technologie, interní logistiky a průmyslového inženýrství. Přičemž na praktické využití je kladem zcela zásadní důraz.

Celý projekt jsme rozdělili na dvě části:

  • tréninky formou předání metodických znalostí, simulačních her a praktických případových studií;
  • implementační týmové projekty v délce trvání 3 měsíce.

Vše odstartovalo úvodním tréninkem, v rámci kterého byl na vybraném pracovišti realizován výrobní audit. Výsledky skrze standardizované okruhy otázek zaměřující se na efektivitu a kvalitu procesu, znalosti pracovníků, vizualizaci a standardizaci pracoviště, zúčastněným pomohly ve vnímání neefektivity, „otevření očí" a odhalení potenciálu na zlepšení.

Cílem vzdělávání je především:

  • Zvýšit kvalifikaci vybraných pracovníků a sjednotit jejich znalosti.
  • Seznámit účastníky s metodami a nástroji PI, filosofií LEAN.
  • Realizovat praktické projekty (týmy účastníků s podporou tutora ze strany API).
  • Zlepšit procesy v oblasti výrobních procesů.
  • Formou vzdělávání motivovat pracovníky do zlepšování.

Trénink Štíhlé pracoviště (analýza a měření práce, balancování výrobních linek) byl rozdělen na 2 bloky. Dopolední teoreticko-praktický (prezentace metodiky 70 % a praktický trénink chronometráže z videa 30 %) a odpolední blok, kdy se provedly dvě společné chronometráže rozdílných taktů vybrané linky lůžek s důrazem na osvojení si metodiky a na kvantifikaci plýtvání. Následně byli účastníci rozděleni do 3 týmů. Každý měl za úkol udělat chronometráž vybraného taktu, kvantifikovat plýtvání a definovat potenciál na zlepšení. Celkem bylo optimalizováno 5 taktů z celkových 11. Potenciál takto detailně analyzovaných taktů činil cca 10 %. Na zbývajících taktech byl naměřen hrubý čas, aby se mohl spočítat přibližný balanční index. Z balančního indexu vyplývá potenciál 15 % při vybalancování operací.

Těšíme se na další pokračování!

Logo LinetSpolečnost Linet spol. s r.o. vznikla v roce 1990 na zelené louce. Je největším evropským výrobcem nemocničních a pečovatelských lůžek, kterých ročně vyrobí přibližně 50 tisíc. Ve společnosti pracuje přes 600 zaměstnanců. Od roku 2011 je LINET spol. s r.o. součástí nadnárodního holdingu LINET Group SE se sídlem v Nizozemí. Linet má dceřiné společnosti v Evropě, Spojených státech i v Latinské Americe a vyváží lůžka do více než sta zemí po celém světě.


Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.