Články

Praktická realizace miniprojektů v rámci Linet LEAN akademie přinesla konkrétní úspory a zlepšení procesů

1. 12. 2019 - Ing. Marcel Pavelka, IEn.

Linet LEAN akademiepůlroční akce pro pracovníky z řad technologů, logistiků, vedoucích oddělení, tedy těch, kteří mají zájem zlepšovat procesy. Součástí akademie, která je ušitá na míru zadavateli, je i realizace „miniprojektů".

Týmy účastníků si samostatně vybraly témata projektů zaměřená na zefektivnění výrobních či logistických procesů. Poté, co získali teoretické vědomosti, se pustili do tříměsíční realizační fáze. Jedinou podmínkou pro odsouhlasení tématu byl prokazatelný přínos. Projekty byly všeobecně zaměřeny na oblast LEAN a racionalizaci procesů.

  • 5S v L5 - mini projekt, který měl za cíl nastavení standardů 5S na pracovišti hrubé výroby v nově otevřeném závodě „L5".
  • Technologové spolu s vedoucím business unit hrubé výroby řešili snížení přestavbových časů na pracovišti velkých robotů.
  • Další tým se úspěšně popral se zadáním optimalizovat výrobní tok čel a poliček Image3.
  • A v neposlední řadě došlo k odstranění plýtvání a činností nepřidávajících hodnotu v logistice. Konkrétně k racionalizaci vyskladnění položek na montážní pracoviště, rozšíření KANBAN a zlepšení ergonomie práce.

Projekty byly řízeny vždy jedním projektovým vedoucím, se kterým úzce spolupracoval realizační tým. Jako metodický a odborný dozor měl tým k dispozici konzultanta z týmu API, který týmy vede po celou dobu a svými zkušenostmi je směřuje v dodržování harmonogramu, rozsahu projektu a podporuje jejich rozhodování.

Výstupem bylo nejen zlepšení konkrétních procesů a pracovišť, či vyčíslená reálně dosažená finanční úspora. Jako největší benefit všichni zúčastnění vnímali nový impuls do racionalizace procesů a pozitivní vliv na vnímání toho, zda je možné procesy nadále zlepšovat. To vše se zrcadlilo i ve spokojenosti výrobního ředitele a TOP managementu, kterému týmy výsledky mini projektů odevzdaly. 

  Uložení ohraňovacích nástrojů         

           Uložení ohraňovacích nástrojů.                                                      V rámci jednoho z projektů došlo k reorganizaci skladu a změně lay-outu.

 

Společnost Linet spol. s r.o. vznikla v roce 1990 na zelené louce. Je největším evropským výrobcem nemocničních a pečovatelských lůžek, kterých ročně vyrobí přibližně 50 tisíc. Ve společnosti pracuje přes 600 zaměstnanců. Od roku 2011 je LINET spol. s r.o. součástí nadnárodního holdingu LINET Group SE se sídlem v Nizozemí. Linet má dceřiné společnosti v Evropě, Spojených státech i v Latinské Americe a vyváží lůžka do více než sta zemí po celém světě.