Články

Inspirujte se ve společnosti Continental Barum s.r.o.

28. 1. 2020 - Ing. Ivana Pohanková

Budování efektivních systémů údržby.

Seminář na téma Budování efektivních systémů údržby, který se bude konat v dubnu, pořádáme ve spolupráci s partnerskou společností Continental Barum, s.r.o. (Otrokovice). Tuto společnost jsme nevybrali náhodou. Nám jako poskytovateli komplexních konzultačních a vzdělávacích služeb v oblasti průmyslového inženýrství a LEANu je vždy blízké prostředí, kde Tomáš Baťa zanechal svoji stopu. A právě v Continental Barum, s.r.o. můžeme vidět nejmodernější prvky řízení a standardizace v typicky českém prostředí společnosti postavené na baťovských principech. Rádi bychom Vám nyní tuto společnost představili v krátkém medailónku.

Historie otrokovické pneumatikárny sahá až do roku 1932, kdy firma Baťa ve Zlíně vyráběla první autopláště, ale i dopravní pásy a klínové řemeny. První pneumatika pro osobní auto v Československu vznikla pod značkou Baťa, až po válce - v roce 1948 - vznikla značka Barum. Písmena „Ba” v ní pocházejí právě ze jména firmy Baťa.

 

  

 

V roce 1966 byla zahájena výstavba nové pneumatikárny v Otrokovicích, která byla otevřena o 6 let později. Spojení českého tradičního výrobce jako joint-venture s koncernem Continental se odehrálo dne 1. března 1993. Zatímco v roce 1993 činila roční produkce osobních pneumatik 2,5 miliónu kusů, v roce 2018 to bylo téměř 21 miliónů kusů. To dělá z otrokovického závodu z hlediska počtu všech vyráběných kusů osobních plášťů největší závod ze všech 28 závodů koncernu Continental.

Nyní se společnost zabývá výrobou osobních, lehkých nákladních, nákladních, autobusových a průmyslových plášťů. Nedílnou součástí organizační struktury firmy je i strojírenská výroba vulkanizačních forem pro osobní pláště, kterými otrokovická divize Výroby forem zásobuje všechny závody Continentalu ve světě.

Podívejme se na společnost v podhledu čísel.

  • Počet zaměstnanců 5 100.
  • Denní produkce v kategorii osobních plášťů činí přibližně: 65 000 ks/den.
  • Denní produkce v kategorii nákladních plášťů činí přibližně: 2 400 ks/den.

 

  

 

Skupina Continental je leaderem v oblasti inovací, které vnímá jako na způsob dalšího rozvoje společnosti. Samotná otrokovická továrna kladla už od počátku důraz na implementaci metod neustálého zlepšování, jako jsou Lean Six Sigma, Kaizen, TPM, 5S apod. Právě z pohledu dlouhodobého a komplexního know-how věříme, že může být inspirací, a to nejen v oblasti systémů údržby strojů a zařízení.