Články

Komplexní ergonomický audit ve společnosti Donaldson Czech Republic s.r.o.

28. 4. 2021 - Ing. Jaroslav Dlabač, Ph.D.

Závěrečnou prezentací výsledků vstupního auditu byla v závodě v Klášterci nad Ohří  ukončena úvodní fáze aktivit zaměřených na systematické zlepšování ergonomických podmínek při práci.

Pro pilotní ergonomický audit byla vybrána hala č. 1 se 7 výrobními linkami a celkem bylo přezkoumáno více než 70 pracovních pozic.

Během auditu byla ergonomie práce a jednotlivých pracovišť řešena ze 4 následujících základních pohledů.

  • Rozměrové parametry pracoviště (v návaznosti na platnou legislativu, doporučující ergonomické normy a standardy).
  • Analýza potenciálních rizik a nevhodných/nepřijatelných pracovních poloh (metodou RULA, v návaznosti na kategorie práce).
  • Hodnocení jednotlivých pozic na základě zvolených klíčových parametrů (interní metodika klasifikace pracovišť).
  • Vnímání samotných pracovníků (formou jednouchého ergonomického dotazníku).

Hlavním výstupem je kromě vlastního hodnocení rovněž soubor konkrétních opatření (z řad technických, organizačních a „LEAN“) pro každou z výrobních linek.

Celý audit probíhal samozřejmě za úzké spolupráce kolegů ze společnosti Donaldson a jeho součástí bylo rovněž vyškolení 2 interních specialistů, kteří se budou aktivně podílet na realizaci ergonomických zlepšení.

  

 Společnost Donaldson, založená v roce 1915 je lídrem ve výrobě filtrů a filtračních technologií. Celosvětově zaměstnává přes 13 000 zaměstnanců ve více jak 36 výrobních závodech. Výrobní závod v Klášterci nad Ohří se svými více než 600 zaměstnanci je zaměřený na sektor vzduchové filtrace - výrobu filtračních komponentů a kompletních vzduchových filtrů. Tyto filtry se užívají ve vozidlech poháněných dieselovými vznětovými motory pro vyčištění spalovacího vzduchu.

 


Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.