Články

Studijní program PI úspěšně ukončili studenti XXII. ročníku

13. 12. 2022 - Ing. Ivana Machalová

Začátkem listopadu 2022 jsme ukončili v pořadí již XXII. ročník studijního programu Průmyslové slavnostním předáním diplomů.

Klíčovou součástí akreditovaného studijního programu Průmyslové inženýrství je realizace praktického projektu, který za pomoci odborného vedení tutora zpracovává každý účastník ve svém podniku. Projekt zahrnuje analýzu současného stavu, návrh na zlepšení, a především jeho realizaci v praxi za použití odborných metod a nástrojů. Účastníci tak mají příležitost uplatnit nabyté znalosti a dovednosti a prokázat, že jsou schopni je prakticky využít. Kromě toho projekty zajišťují návratnost investice do studia. Mají měřitelné a prokazatelné přínosy a jejich výstupem je předem definovaná úspora.

Po splnění náročných podmínek spojených především s celoroční prací na projektu a jeho následnou obhajobou, jsme profesní titul IEn. (Industrial Engineer) udělili celkem 12 absolventům.

Všem blahopřejeme a přejeme mnoho úspěchů, jak pracovních, tak soukromých.

Projekty se tentokrát soustřeďovaly nejen na tradiční výrobní procesy, ale rovněž do oblasti vývoje, automatizace, logistiky či rozvoje pracovníků. Jednalo se např. o projekty zaměřené na: 

  • Zvýšení produktivity linky LA01.
  • Optimalizace výroby VW Caddy - BAR II.
  • Návrh racionalizace obsluhy provozní laboratoře pivovaru.
  • Určení reálné životnosti plastových forem.
  • Snížení manipulačních časů ve skladu.
  • Standardizované pracoviště pro montáž lankových senzorů řady Pxx.
  • Implementace SFM na provoze 002.
  • Zvýšení kompetencí společnosti Plastika a.s. v oblasti LEANU (průmyslového inženýrství).
  • A další.
Absolventi jsou zástupci firem:

Aperam Stainless Services & Solutions Tubes CZ s.r.o., Benteler Automotive Rumburk s.r.o., Budějovický Budvar n.p., DONALDSON CZECH REPUBLIC s.r.o., IFE-CR,a.s., LINDAB s.r.o., MICRO-EPSILON Czech Republic, spol. s r.o., PLASTIKA a.s., Wikov MGI a.s. 

Co našim absolventům studium přineslo: 

„Teoretické a praktické znalosti nástrojů průmyslového inženýrství a jejich praktickou aplikaci u nás v závodě. Vzhledem k neustálé optimalizaci procesů v našem závodě budu využívat určité nástroje na denní bázi. Studium mi přineslo lepší aplikaci nástrojů do praxe a jejich pochopení.  Určitě bych se více zaměřil na Industry 4.0 – i když blok věnovaný této problematice byl opravdu super.  Velice děkuji za přístup ke studijnímu programu, organizaci a skvělou atmosféru po dobu celého studia. Rozhodně bych každému doporučil toto studium!“                           

Bc. Petr Holas, IEn. – Process Engineer – Benteler Automotive Rumburk s.r.o.

 

 

„Toto studium mi přineslo hlubší poznání principů průmyslového inženýrství, a to od systematického řešení problémů až po sdílené aplikace metod v jiných společnostech. V neposlední řadě si velmi vážím navázání nových zajímavých kontaktů i maximální podpory a profesionality jak od školitelů, tak i od manažerů vzdělávání i po absolvování všech bloků výuky. Díky tomuto studiu se dívám na proces trochu jinak a více přemýšlím o efektivnějším fungování procesů, a to právě díky nově nabytým znalostem principů průmyslového inženýrství, díky kterým mohu posunout výš samotnou společnost i sám sebe.“

Ing. & Bc. Pavel Matějka, IEn. – technolog laserových linek – Aperam Stainless Services & Solutions Tubes CZ s.r.o.

 

 

“Studijní program mi přinesl nové poznatky na poli průmyslového inženýrství, resp. v LEAN přístupech. Už díky projektu během studia přispěly tyto znalosti k zburcování a nastartování netradičních náhledů na problémy mezi kolegy v práci, ale i přemýšlení nad novými výzvami. Baví mě pozorovat u sebe i svých kolegů, jak se nám mění myšlení, takové to postupné poodhalování pomyslné opony a zkoušení se dívat „out of the black box“. To je pak spousta nápadů na stole. Jasně, že je tam kolikrát i hodně fantazie, ale o to jde. Dívat se na věci jinak a jinak o nich přemýšlet. Rád bych za tuto zkušenost poděkoval celému týmu API i IPI, lektorům i lidem z firem, kteří se nám věnovali. Sám to znám, že je to na vrub času, který pak musí člověk dohnat po večerech. Představa, kterou jsem měl o studiu, když jsme se první den představovali z lavic novým kantorům, byla určitě nad rámec očekávání předčena a doporučil bych ho každému, kdo se chce vytrhnout z denní rutiny a vlastního komfortu. Držím vám palce.“

Petr Kalouda, IEn. – Warehouse & Shipping Leader, LO – IFE-CR, a.s.

 

„Studium mi přineslo výrazně širší a hlubší znalost filozofie leanu, mudy, znalost metodik, práci s daty, ale také jiný, lepší úhel pohledu na výrobu a procesy obecně. Je toho mnoho pozitivního:  Za vším, co dělám, vidím možnost (dělám to) se zamyslet, jestli daná činnost něco přináší. Lépe vnímám priority a stanovuji je. Vím, kam mám soustředit svou pozornost u svých podřízených, kam je směřovat k vyšší přidané hodnotě. Vím, jak se lépe dívat a vnímat procesy ve výrobě.  

Chci poděkovat celému týmu API a IPI, lektoři jsou profesionálové, příjemní, dali mi spoustu konstruktivních připomínek v průběhu studia (nejen k mojí práci). Obecně jsem za studium moc rád a jsem spokojený. Předpokládám, že se ještě v budoucnu uvidíme.“

Ing. Jaromír Kalenda IEn. -  Industrial Engineering Director – PLASTIKA a.s.

 

 


Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.