Články

Studenti Letní školy kvantifikovali ztráty strojních zařízení

20. 9. 2017 - Ing. Marek Pavka, IEn.

Celkem 11 studentů magisterských studijních programů realizovalo 14 denní projekty v partnerských společnostech: WITTE Nejdek, spol. s r.o., KNORR-BREMSE Systémy pro užitková vozidla ČR, s.r.o., Kasper CZ s.r.o., ArcelorMittal Ostrava a.s. a STABILA ČR, s.r.o.

Všechny projekty jsou vždy pod záštitou projektových manažerů z API, kteří studenty odborně vedou, poskytují jim metodickou podporu během celého projektu a účastní se závěrečné prezentace v daném podniku.

Ukázka projektu ze společnosti STABILA ČR, s.r.o.

Analýza organizace práce a implementace 5S

Tohoto projektu se zúčastnili 2 studenti. V prvním týdnu snímkovali seřizovače. Provedli celkem 6 snímků dne (3 ranní, 2 odpolední a 1 noční směnu), během snímku dne vždy zaznamenali náběh a předání směny s cílem analyzovat předávání informací mezi směnami a kvantifikovat prostoje strojních zařízení jednotlivých pracovníků. Výsledkem analýz byla definice využití (práce/prostoj a přidaná/nepřidaná hodnota) jednotlivých seřizovačů, zhodnocení předávání směn, definice potenciálu pro standardizaci práce a dále přesná kvantifikace ztrát jednotlivých strojních zařízení.

Ve druhém týdnu studenti fyzicky zaváděli 5S na vybraných pracovištích. Výsledkem bylo vytvoření 3 standardů čištění pracovišť, 6 standardů skříní a stolů a 3 standardy údržby strojů.

Tento projekt dopadl velmi úspěšně a oba studenti, stejně jako i ostatní účastníci Letní školy si právem zasloužili své absolventské certifikáty.

Logo StabilaFirma STABILA je v mnoha zemích jedničkou na trhu v oblasti vodních vah a po celém světě je uznávána jako specialista na měřící přístroje v oborech – vodní váhy, laserová měřidla, metry a pásma. Více než 500 zaměstnanců přispívá svým úsilím k celosvětovému úspěchu značky STABILA. V České republice v závodě v Haluzicích probíhá veškerá výroba metrů, kde se vyrábí 4 základní typy s nesčetným množstvím variant.

Stabila  Studenti Letní školy před API